loader

050-3292000
shani.ring@gmail.com

La’Isha

כתבה במגזין “לאשה” על דירתי הפצפונת


shani_laisha spread 1


shani_laisha spread 2

הדיירת: שני רינג, מעצבת פנים.
המיקום: דרום תל אביב. הדירה, שגדלה 35 מ”ר (לא כולל שתי מרפסות), נמצאת בקומה החמישית והאחרונה בבניין משותף.
סיור מודרך: לדירה מבנה צר וארוך. דל הכניסה נפתחת אל החלל הציבורי בו ממוקמים המטבח טהסלון, שממנו ניתן לצאת למרפסת המשקיפה לרחוב ולים. מימין מוביל מסדרון אל השירותים ואל חדר השינה, הכולל גם פינת אמבטיה. מחדר השינה ניתן לצאת למרפסת אחורית.

***********
“התחלתי לחפש דירה בדצמבר”, מספרת שני רינג, בעלת הדירה. “זו הדירה השלישית שראיתי, ולמחרת כבר חתמתי על חוזה הרכישה. תוך שלושה חודשים מצאתי קבלן, שיפצתי את הדירה ועברתי לגור פה”

למה חיפשת דירה בדרום תל אביב?

“גרתי לפני כן בשכירות ברחוב הרצל, בדירה פיצית שהשטח שלה היה 25 מ”ר, כך שהאזור מוכר לי. כשחיפשתי דירה, מבחינת התקציב, יכולתי לקנות כאן או ביפו, והעדפתי לקנות כאן. המחיר היה אטרקטיבי אבל הדירה הייתה במצב נורא. החלפתי אינסטלציה, צבעתי את הקירות והחלפתי את החלונות.”

הנסיון המקצועי שלך בא לידי ביטוי בדירה? עיצבת דירות קטנות בעבר?

“לא, אני מעצבת מסעדות ובתי קפה. זו בעצם הדירה הראשונה שעיצבתי, וזה היה אידאלי, כי יכולתי לעשות מה שאני רוצה. המגבלה העיקרית הייתה התקציב: השיפוץ עלה לי כ-40,000 שקל. קיבלתי הרבה החלטות, למשל לקנות ב”איקאה”, כדי להוריד את העלות, אבל דברים את הדברים הנכונים, ואני לא חושבת שהדירה נראית כמו אולם תצוגה של “איקאה”, כי שילבתי פריטים בעלי אופי אחר. את גופי התאורה, למשל קניתי ברחוב וולפסון בחנות שמוכרת גופי תאורה מהפיפטיז ומהסיסקטיז. קניתי שם את המנורות של המטבח ואת המנורה באמבטיה, שלא הייתה יקרה, וממש עושה את החדר.”

איך היית מגדירה את סגנון העיצוב של הדירה?

“אקלקטיות שמשלבת רטרו ודברים ישנים שמלווים אותי במשך שנים, עם דברים חדשים ועם חומרים כמו נירוסטה ומתכת בהשפעת המטבחים התעשייתים. לקחתי בחשבון גם את האזור: אני לא גרה בכפר וגם לא בצפון תל אביב. אני גרה בדרום תל אביב, באזור שוק, וזה מתכתב עם סגנון העיצוב של הדירה.”

באיזו דרך?

“הצבעים, הריחות, העבודה על החושים. אני מריחה את ריח הקלייה של הפיצוחים בשוק, ואת ריחות הבישולים של העובדים הזרים מכל העולם שגרים באזור. אני מרגישה שבגזינים ובעיתונים מראים וילות ענקיות עם קוים נקיים שהצבעוניות שלהם נעה בין אפור לאפור כהה, ואמרתי לעצמי שכאן תהיה חגיגה של צבעוניות. את הדירה שלי אצבע איך שאני רוצה ואשתמש בכל הצבעים, אבל בחוכמה.”

***********

הסלון. “הזמנתי את הספה האפורה עם הפסים הצבעוניים, וכשהיא הגיעה יצרתי את האהיל למנורה העומדת ובחרתי את הבדים כך שיתאימו לספה”, מספרת שני. “את המנורה קיבלתי כנדוניה מהאקס, והכורסא הייתה שייכת לסבתא שלו. ריפדתי אותה והיא נראית היום אחרת לגמרי. זה חלק מהעניין בעיניי, לא לזרוק הכל. שולחן הקפה הוא למעשה מזוודה שהייתה שייכת לאותה הסבתא, והשם שלה עדיין מופיע על התג. חיברתי לה גלגלים תעשיתיים והפכתי אותה לשולחן.”

איפה את קונה את כל הפיצ’פקעס והכלים היפים?

“אני אוספת. יש לי דברים מהשוק בטורקיה, מארצות הברית, מברלין.”

את מרבה לטייל?

“לא יותר מהממוצע, אבל אני יודעת לקנותא ת הדברים הקטנים שהם כביכול לא שימושיים. יש לי קרוסלות קטנות מפח, שאחת מהן שניתי בפירנצה ואחת מליל שבצפרת, ושי לי גולגולת אמיתית שהייתה בקליניקה של אבא שלי, שהיה רופא.”

מאיפה הרדיו הישן?

” זה סיפור קצת מצחיק. לפני שש שנים בערךף גרתי בדירה שכורה בתל אביב, והשכנה שגרה מעליי עברה דירה. היא נתנה לי את הרדיו כדי שאשמור לה ומעולם לא חזרה לקחת אותו.”

המטבח נקנה ב”איקאה”, ושני מספרת: “הופסתי לו יחידת נירוסטה שתכננתי בעצמי. כיוון שאין הרבה מקום, ניצלתי את הקיר של הסלון והתקנתי מדפים. החלטתי שאני שמה הכל על הקיר ואל מנסה להסתיר כלום, וחלק מהמדפים מהווים המשך של המטבח. הם משמשים לאחסון מכשירי חשמל וכלים. בחרתי מדפים ממתכת שמיועדים במקור למחסנים, כי אני אוהבת את המראה. רציתי לשלב בין המתכת והנירוסטה לבין הדברים הישנים שיש להם אופי והיסטוריה. החיבור הזה מעניין בעיני.”

השירותים. “אנשים שואלים אותי לפעמים אם האריחים המעוטרים היו בדירה במקור, וזה מצחיק אותי. אני אוהבתא ת הצבעוניות שלהם ואת המסורת שלוקחת אותך אחורה. זו דוגמא למשהו שהיה יקר יחסית, אבל החלטתי להשתמש באריחים לשטחים קטנים כי זה ‘מקפיץ’ את החלל שבו הם משולבים.”

חדר השינה. “רציתי שחדר השינה יהיה רגוע יותר בכל הקשור לצבעוניות”, מספרת שני. השינוי העיקרי שעשיתי כאן היה להכניס את האמבטיה לתוך חדר השינה. חדר השינה המקורי היה קטן מאוד, ורציתי להגדיל אותו בלי שזה יבוא על חשבון חדר השינה. החלטתי לבטל את ההפרדה והתוצאה נראית קמצ כמו חדר בבית מלון. התיחום של פינת האמבטיה, שנעשה באמצעות מרצפות מעוטרות, דווקא יוצר אשליה של גודל.”

לא חסרה לך האופציה של סגירת דלת?

“לא. יש וילון, אבל אני לא משתמשת בו. הדירה מותאמת לסגנון החיים שלי ונותנת מענה לצרכים שלי. אי לא יודעת אם זה היה מתאים לכל אחד.”

למה ויתרת על ארון בגדים סטנדרטי?

“כשבונים ארון, מתבזבז הרבה מקום על הנגרות עצמה. כדי לחסוך מקום קניתי יחידות אחסון מודולריות, שמיועדות לחדרי ארונות, ובמקום דלתות תפרתי וילונות. התאמתי את הבדים למרצפות המעוטרות של האמבטיה, והתוצאה נראית כמו שלות הזזה, אבל מבד.”

המרפסות. “את הכסאות הכתומים קיבלתי במתנה מחברות של אמא שלי, לחנוכת בית. אני אוהבת את השילוב של הכתום והסגול, זה זורק אותי לסגנון העיצוב המקסיקני הצבעוני.”

***********

איזו פינה בבית אהובה עליך במיוחד?

“פינת העבודה, וגם את החלל הציבורי. כבר יצא לי לארח 12 איש ולא היה צפוף.”

איזה פריט אהוב עלייך במיוחד?

“מכונת התפירה שלי. שם מפני שהיא יפה כל כך, וגם מפני שהיא פתחה לי פתח לעולם העיצוב. בעבר עבדתי בהי-טק, התחלתי לעשות תואר ראשון בכלכלה, סיימתי אותו בספרות ואחר כך החלטתי ללמוד עיצוב פנים. ההחלטה הגיעה בזכות מכונת התפירה שקיבלתי במתנה, מתוך היצירה והעבודה עם טקסטיל ועם צבעים. פתאום נפל לי האסימון.”

למדת לתפור?

“למדתי קורס קצר לתפירת בגדים, אבל זה לא מה שאני עושה. אני תופרת בעיקר דברים לילדים. תפרתי לאחיינית שלי עוגה מבד, למשל. קשת בענן, ענני פיקה – דברים שפשוט עושים כיף.”

מה ההשקעה הכי משתלמת בבית?

“השיפוץ והריפוד של הכורסה. הכורסה היא ‘פיס’, מקסימה. התאהבתי בבד הקורדרוי העבה ובצבעים שלו, וכשמצאתי את הכרית התואמת זה היה ממש רגע של אושר. אמרתי לעצמי שאני לא מאמינה שזה מה שעושה אותי מאושרת, כי זה כל כך שטחי….”

מהי ההשקעה שהתגלתה כמיותרת?

“אין דבר כזה. בגלל התקציב המוגבל תכננתי הכול עד לפרט האחרון ולא היה שום דבר מיותר.”

איזו פנטזיה הצלחת להגשים כאן?

“שימוש באריחים מעוטרים, וגם אמבטיה שהיא שלי מהניילונים. ובעיקר – מקום משלי, וזה קרה נורא מהר. רגע אחד בכלל לא חשבתי על זה, וברגע שהחלטתי זה קרה.”

מה לא הצלחת להגשים, והיית רוצה אולי לממש בדירה הבאה?

“מגלשה לתוך בריכת כדורים”.

ברצינות?

“כן. ויש עוד משהו שאהבתי בדירה הקודמת שלי: מיטת גלריה. זה נתן לדירה המון אופי. כאן, אף על פי שניסיתי, לא הייתה שום דרך לעשות את זה. אני חושבת שעבודה עם מפלסים מוסיפה עניין.”

יש לך טיפ למי שבונה בית או משפץ?

“לא לפחד – לא מצבעים ולא משילובים, כי זה מה שהופך את הדירה למיוחדת. צריך לדעת איף לסדר דברים ובאילו מינונים להשתמש בהם, וגם לדעת על מה להוציא את הכסף ולקבוע סדרי עדיפויות. זה בא לידי ביטוי במיוחד בתחום הכלים הסניטריים, שטווח המחירים שלהם עצום. אני קניתי את הדברים הכי בסיסיים, מתוצרת הארץ. עיצובים לא מכוערים אבל גם לא מפונפנים. זה השאיר לי מרחב נשימה ואפשר לי לקנות את הריחים המעוטרים, למשל, זה באמת מוצר יקר.”

Contact

Tel: 050-3292000
E-mail: shani.ring@gmail.com

Desiring Facebook Page Desiring Instagram Page Desiring Pinterest Page

2012 © desiRing All rights reserved.